Plasty - hrozba budoucnosti?

Vzdělávací organizace ARPOK (A (Aktivita) R (Respekt) P (Propojenost) O (Otevřenost) K (Komplexnost), která se věnuje globálnímu rozvojovému vzdělávání a výuce o aktuálních tématech dnešního světa, udělala naší třídě aktivní besedu na téma "PLASTY".

Plasty, jež dostaly název pro svoji hlavní vlastnost - jsou poddajné, dobře tvarovatelné - tedy plastické, se vyrábí hlavně z ropy. Jsou lehké, snadno vyrobitelné. Žádná jiná látka podobná plastům se v přírodě nevyskytuje. Kontruktéři a architekti plasty milují!
První plast byl vyroben v Anglii v roce 1862 ze směsi chloroformu a ricinového oleje. Dodnes je mezi námi a jeho rozpad nikdo nezažije, protože  rozklad těchto umělých látek v přírodě je odhadován na několik stovek let. Denně na souši přibývají stovky tun, do moře každou minutu vysypeme jedno plné popelářské auto již nepotřebných umělých hmot. Pokud nezasáhneme, do konce století bude v moři plavat více plastů jak ryb! Ekologové plasty nenávidí! 

 Po době kamenné, bronzové a železné jsme se v roce 1907 dožili doby plastové, kdy začala průmyslová velkovýroba těchto syntetických látek.
Pomalý rozklad je zničující pro planetu, jeho průběh pro člověka. Z plastů se uvolňují změkčovadla a toxické látky. Všechny tyto mikročástečky se dostávají do vody a půdy a jako součást nápojů a potravin poté do lidských těl. V organismech pak působí jako jedy. 

Co jsme se dále dozvěděli? Jak můžeme pomoci?

Správným tříděním odpadu. Někteří věděli, že do plastového kontejneru nepatří molitan (výplň např. matrací či žíněnek) či mastné nebo silně špinavé plastové obaly. Novinkou pro každého však bylo zjištění, že PET lahev musí být před vhozením nejen sešlápnuta, ale také zbavena popisné etikety! S etiketou, byť je také z plastu, nebude recyklována, ale naopak z třídící linky vyřazena a putuje do směsné skládky v přírodě, aby již člověku nepomáhala, ale naopak nadále škodila!

Haš
náklady na besedu 25,- Kč na žáka 

 

 

 

Vloženo: 20. 09. 2019       Stránka: 7. B

Občasné vzdělávací aktivity + Novinky

aktualizováno 23.6.2020

04. 06. 2020   7. B   Více zde

Karanténa nejsou prázdniny

Zdravím všechny! Všechny? Někteří se nehlásí...

23. 03. 2020   7. B   Více zde

Domácí výuka  11.3. - ??

Zdravím všechny "moje" děti na dálku!
Nechme si na jindy řeči o tom, že už Vám škola chybí, že doma s rodiči není legrace. Moje oblíbené rčení "Všechno zlé je k něčemu dobré" berte jako šanci. Šanci dokázát mně, rodičům a především sami sobě, že dokážete plnit zadané školní úkoly bez přísných pohledů dopěláků, zvýšeného hlasu či poznámek do kázeňského deníkusmiley

18. 03. 2020   7. B   Více zde

Školní večírek

Prosím hlavně rodiče, kteří ještě letos nepřispěli do Sdružení rodičů při ZŠ, aby symbolickým zakoupením jedné vstupenky (bez místenky) finančně podpořili akce dětí (cestovné na soutěže, granty školy, příspěvek na dopravu na školu v přírodě, lyžařský kurz, drobné dárky na Mikuláše či Den dětí).

Děkuji Vám

Marek Haša

11. 02. 2020   7. B   Více zde

OFICIÁLNÍ NÁZEV:

Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko,
příspěvková organizace 

Adresa:
Struhlovsko 1795,
753 01 Hranice,
IČ: 14618575
Kde nás najdete:
Loc: 49°33'8.38"N, 17°43'40.258"E

KONTAKTY:

Tel.: + 420 581 602 599
Fax: + 420 581 602 600
E-mail: stru(zavináč)stru(tečka)hranet(tečka)cz

Ředitel školy
Mgr. Radomír Macháň, tel.: 581 650 151

Další kontakty:
Školní jídelna při ZŠ tel.: 581 650 155
Mateřská škola tel.: 581 650 165

MAPA:

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM:

Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Ať s míčem, knihou nebo kružítkem - příležitost u nás dáme všem.

DOPLŇKOVÁ ČINNOST:

Pořádání odborných kurzů, školení
a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti

REALITNÍ ČINNOST:

Pronájem a půjčování věcí movitých
Hostinská činnost (stravování cizích strávníků)

loga-partneri
METEOSTANICE
PPUC
Výuka přírodních věd nově
Spolu a lépe
SFŽP ČR
Pokusné ověřování
ERASMUS+
OPVK

2001 - 2020 © Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko, příspěvková organizace - All rights reserved      developed: CodeKey.cz    grafika: Wedipa